بررسی لرزه ای دیوارهای جداگر- مبحث ششم: اثر ستون کوتاه - مقالات ساختمان پیش ساخته بنابوم پنل گچی کناف ساندویچ پانل ماموت سوله چادری آذر آبادگان سازه نمایشگاهی سهلان

سیستم های ساختمانی پیش ساخته بنابوم

مقاله شرکت پیش ساخته بنابوم

بررسی لرزه ای دیوارهای جداگر- مبحث ششم: اثر ستون کوتاه

بررسی لرزه ای دیوارهای جداگر- مبحث ششم: اثر ستون کوتاه

سختی دیوارهای میانقابی موجب تغییر الگوی توزیع نیروهای افقی در طبقه شده، که در این صورت به بعضی ستون ها نیرویی بیشتر از نیروی طراحی اولیه وارد می گردد. در عین حال، دیوارهای احاطه کننده ستون، طول مؤثر آن را کوتاه نموده و رفتار خمشی ستون به رفتار برشی میل می کند. در این حالت ممکن است در ستون های بتنی، شکست ترد برشی رخ دهد یا در ستون های فولادی، مفصل پلاستیک ایجاد شود که خود می تواند باعث ناپایداری و ویرانی کامل سازه شود. به این پدیده اصطلاحاً "اثر ستون کوتاه" گفته می شود.

اثر ستون کوتاه

برای جلوگیری از وقوع این اثر مخرب، باید از دیوارهایی استفاده شود که دارای انعطاف کافی در برابر حرکات جانبی سازه باشند، تا از مشارکت این اجزا در باربری جانبی سازه جلوگیری شود.

دیوارهای خشک کناف کاملاً انعطاف پذیر بوده و ذاتاً دارای اتصالات کشویی لغزان می باشند. بنابراین، دیوار کاملاً از قاب های سازه منفک بوده و بدین ترتیب از اثرات متقابل بین دیوار و سازه به طور کامل جلوگیری می شود.

لذا ساخت دیوارها با استفاده از سیستم های ساخت و ساز خشک، به عنوان ساختارهایی منعطف و سازگار با حرکات زلزله، اکیداً توصیه می شود (برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دیوار خشک به صفحه درای وال وب سایت شرکت بنابوم مراجعه شود).


ساسان سعیدیان - کارشناس عمران - رئیس هیئت مدیره شرکت بنابوم
تلفن: 44472835     فکس: 44472868     همراه: 1942197-0912
آدرس پستی: تهران، بلوار سردار جنگل، خ یاسمن (گلها)، شماره 13
آدرس الکترونیکی: saidian.sasan@irandrywall.com

مشاهده سایر مقالات »
بنابوم

پیشتاز سیستم های ساختمانی مدولار

ایران درای وال

تنها مهندسین مشاور درای وال کشور

طراحی سایتطراحی سایت تمام حقوق مادی و معنوی سایت به شرکت بنابوم تعلق دارد © 2011