بررسی لرزه ای دیوارهای جداگر- مبحث پنجم: اثر طبقه نرم - مقالات ساختمان پیش ساخته بنابوم پنل گچی کناف ساندویچ پانل ماموت سوله چادری آذر آبادگان سازه نمایشگاهی سهلان

سیستم های ساختمانی پیش ساخته بنابوم

مقاله شرکت پیش ساخته بنابوم

بررسی لرزه ای دیوارهای جداگر- مبحث پنجم: اثر طبقه نرم

بررسی لرزه ای دیوارهای جداگر- مبحث پنجم: اثر طبقه نرم

بنا بر ملاحظات معماری، عموماً طبقه همکف ساختمان دارای دیوارهای کمتری نسبت به سایر طبقات می باشد (به دلیل وجود لابی یا پارکینگ). در عین حال، دیوارهای بنایی بخش فوقانی سازه را سنگین و سخت می نمایند. لذا از یک سو، جرم دیوارها موجب ایجاد نیروهای قابل ملاحظه ای در طبقات فوقانی شده و از سوی دیگر، سختی دیوارها موجب انتقال نیروهای تولید شده به طبقه نرم تحتانی می گردد. تمرکز ناخواسته این نیروها در طبقه همکف می تواند موجب ناپایداری و انهدام کلی سازه شود؛ در این حالت، ساختمان عملاً از پایه درو می شود.

اثر طبقه نرم

برای جلوگیری از وقوع "اثر طبقه نرم"، باید از دیوارهایی استفاده شود که سبک و در عین حال دارای انعطاف کافی در برابر حرکات جانبی سازه باشند، تا بدین ترتیب از تمرکز جرم در طبقات فوقانی و انتقال نیروهای لرزه ای ناشی از آن به طبقه تحتانی جلوگیری شود.

دیوارهای خشک کناف، با وزن کمتر از پنجاه کیلوگرم بر متر مربع، بسیار سبک بوده و به دلیل وجود اتصالات کشویی لغزان در ساختار آن ها، دارای انعطاف کامل در برابر حرکات جانبی سازه می باشند.

لذا ساخت دیوارها با استفاده از سیستم های ساخت و ساز خشک، به عنوان ساختارهایی سبک و منعطف، اکیداً توصیه می شود (برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دیوار خشک به صفحه درای وال وب سایت شرکت بنابوم مراجعه شود).


ساسان سعیدیان - کارشناس عمران - رئیس هیئت مدیره شرکت بنابوم
تلفن: 44472835     فکس: 44472868     همراه: 1942197-0912
آدرس پستی: تهران، بلوار سردار جنگل، خ یاسمن (گلها)، شماره 13
آدرس الکترونیکی: saidian.sasan@irandrywall.com

مشاهده سایر مقالات »
بنابوم

پیشتاز سیستم های ساختمانی مدولار

ایران درای وال

تنها مهندسین مشاور درای وال کشور

طراحی سایتطراحی سایت تمام حقوق مادی و معنوی سایت به شرکت بنابوم تعلق دارد © 2011