بررسی لرزه ای دیوارهای جداگر- مبحث چهارم: تشدید پاسخ دینامیکی - مقالات ساختمان پیش ساخته بنابوم پنل گچی کناف ساندویچ پانل ماموت سوله چادری آذر آبادگان سازه نمایشگاهی سهلان

سیستم های ساختمانی پیش ساخته بنابوم

مقاله شرکت پیش ساخته بنابوم

بررسی لرزه ای دیوارهای جداگر- مبحث چهارم: تشدید پاسخ دینامیکی

بررسی لرزه ای دیوارهای جداگر- مبحث چهارم: تشدید پاسخ دینامیکی

اثرات مثبت سبک سازی، به عنوان یکی از راهکارهای مؤثر در افزایش ایمنی ساختمان ها در برابر زلزله، خوشبختانه در کشور به خوبی شناخته شده است. اما متأسفانه آنچه که معمولاً در تحلیل و طراحی سازه ها مد نظر قرار نمی گیرد، اثرات اجزای غیر سازه ای، به ویژه سختی پرکننده های میانقابی، بر رفتار کلی سازه است. در عرف تحلیل و طراحی، اثرات متقابل دیوارهای میانقابی و سازه در نظر گرفته نمی شود؛ اما در عمل این اجزا وجود دارند و ممکن است اثرات قابل توجهی بر رفتار لرزه ای سازه ها داشته باشند.

استفاده از دیوارهای میانقابی صلب، باعث افزایش سختی جانبی سازه و کوتاه شدن دوره تناوب آن می شود که در این صورت، اثر زلزله ورودی به سیستم تغییر نموده و بر اساس معادله پایه دینامیک سازه، پاسخ دینامیکی سازه شدیدتر می گردد. به گفته دیگر، استفاده از مصالح سخت مانند آجر و بلوک به عنوان پر کننده های میانقابی، موجب کاهش انعطاف سازه شده و در واقع "فنرهای ساختمان را از کار می اندازد". چنین وضعیتی مانند این است که سیستم تعلیق (فنرهای) یک خودرو را صلب نموده و آن را در جاده ای ناهموار به حرکت در آوریم. در چنین حالتی، تمامی ضربات به پیکره خودرو و همچنین سرنشینان آن وارد آمده و به آن ها آسیب می رساند.

تشدید پاسخ دینامیکی سازه

برای رفع این اثر مخرب، باید با تمهیداتی، دیوارهای میانقابی را از اسکلت سازه مجزا نموده و یا از ساختارهایی استفاده شود که دارای انعطاف کافی در برابر حرکات جانبی سازه باشند. به گفته دیگر، دیوارهای میانقابی نباید مزاحمتی برای حرکات جانبی سازه ایجاد نمایند.

دیوارهای خشک کناف کاملاً انعطاف پذیر بوده و ذاتاً دارای اتصالات کشویی لغزان می باشند. بنابراین، دیوار کاملاً از قاب های سازه منفک بوده و بدین ترتیب از اثرات متقابل بین دیوار و سازه به طور کامل جلوگیری می شود.

لذا ساخت دیوارها با استفاده از سیستم های ساخت و ساز خشک، به عنوان ساختارهایی منعطف و سازگار با حرکات زلزله، اکیداً توصیه می شود (برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دیوار خشک به صفحه درای وال وب سایت شرکت بنابوم مراجعه شود).


ساسان سعیدیان - کارشناس عمران - رئیس هیئت مدیره شرکت بنابوم
تلفن: 44472835     فکس: 44472868     همراه: 1942197-0912
آدرس پستی: تهران، بلوار سردار جنگل، خ یاسمن (گلها)، شماره 13
آدرس الکترونیکی: saidian.sasan@irandrywall.com

مشاهده سایر مقالات »
بنابوم

پیشتاز سیستم های ساختمانی مدولار

ایران درای وال

تنها مهندسین مشاور درای وال کشور

طراحی سایتطراحی سایت تمام حقوق مادی و معنوی سایت به شرکت بنابوم تعلق دارد © 2011