بررسی لرزه ای دیوارهای جداگر- مبحث دوم: پایداری جانبی - مقالات ساختمان پیش ساخته بنابوم پنل گچی کناف ساندویچ پانل ماموت سوله چادری آذر آبادگان سازه نمایشگاهی سهلان

سیستم های ساختمانی پیش ساخته بنابوم

مقاله شرکت پیش ساخته بنابوم

بررسی لرزه ای دیوارهای جداگر- مبحث دوم: پایداری جانبی

بررسی لرزه ای دیوارهای جداگر- مبحث دوم: پایداری جانبی

در عرف مهندسی ساختمان ها در برابر زلزله، نظر محاسبان صرفاً به مقاومت و پایداری سازه (اسکلت) معطوف می شود؛ در حالی که اجزای غیر سازه ای نظیر دیوارهای جداکننده نیز باید در مقابل زلزله مقاوم و پایدار باشند. حال دیوار بنایی (ساخته شده از آجر، سفال، بلوک، ...) را در نظر بگیرید که از یک سو سنگین بوده و از سوی دیگر فاقد اتصالات مستحکم به پیکره اصلی ساختمان است. به واسطه جرم زیاد و تحت اثر شتاب زلزله، نیروی قابل توجهی در امتداد عمود بر صفحه دیوار وارد شده، دیوار دچار خمش گردیده و در صورت تجاوز این نیرو از تاب خمشی ساختار، دیوار مذکور دچار شکست خارج از صفحه خواهد شد. چنین دیواری حتی اگر یکپارچگی خود را حفظ کند، ممکن است از محل اتصالاتش به بدنه اصلی ساختمان جدا شود.

بررسی رفتار دیوار پارتیشن کناف

اثر موضعی نیروهای ناشی از زلزله بر روی اجزای غیر سازه ای به خصوص دیوارها را باید جدی گرفت. فروریزی دیوارها همواره خطری مرگبار برای انسان ها به حساب آمده و آوارهای به جای مانده، دسترسی و امداد رسانی را به آسیب دیدگان دشوار می سازد؛ مسلماً هر چه حجم و گستردگی آوار بیشتر باشد، امید به امداد و نجات و زنده ماندن مصدومین نیز کاهش می یابد.

از نظر اقتصادی نیز از بین رفتن دیوارها می تواند خسارت های فراوانی به ساختمان وارد سازد. در ایران، هزینه ساخت اسکلت به طور تقریبی 25% و هزینه ساخت اجزای غیر سازه ای حدود 75% هزینه های ساخت کل ساختمان را در بر می گیرد. بنابراین در صورتی که پس از وقوع زلزله، اسکلت دچار تخریب نشود و صرفاً اجزای غیر سازه ای دچار تخریب شوند، بخش عمده ای از سرمایه از بین رفته است؛ به طوری که پس از وقوع زلزله، بعضاً در ساختمان ها مشاهده شده که خرابی اسکلت گسترده نبوده ولی خرابی اجزای غیر سازه ای به حدی بوده که کل ساختمان برچیده و از نو ساخته شده است. به علاوه، موضوع استفاده از ساختارهای مناسب برای دیوارها، به لحاظ حفاظت از تاسیسات ساختمان نیز اهمیت زیادی دارد؛ زیرا علاوه بر هزینه های سنگین بازسازی تاسیسات ساختمان و ملاحظات اقتصادی، اهمیت این موضوع به ویژه برای ساختمان هایی مانند بیمارستان ها که پس از وقوع زلزله ملزم به ارائه خدمات هستند، مشخص می شود.

با توجه به مطالب فوق، دیوارهای جداگر باید دارای "پایداری جانبی در برابر نیروهای عمود بر صفحه" خود باشند، یا به گفته دیگر باید دارای "مقاومت در برابر شکست خارج از صفحه" باشند. حال این سوال به میان می آید که چه نوع دیواری دارای چنین خصوصیتی است؛ در پاسخ باید گفت:

دیوار خشک  کناف ( Drywall )

محاسبات نشان می دهد که دیوارهای خشک به خوبی در برابر شتاب هایی به بزرگی بیش از 5g (عمود بر صفحه دیوار) مقاومت دارند. این در حالی است که شتاب مبنای طرح در زلزله خیزترین مناطق ایران حداکثر 0.35g در نظر گرفته می شود. دو عامل مهم که باعث مقاومت و پایداری جانبی دیوارهای خشک در برابر زلزله می شوند، نسبت مقاومت به وزن بالای این ساختار و اتصالات مناسب میان آن و پیکره اصلی ساختمان می باشد.

لذا ساخت دیوارها با استفاده از سیستم های ساخت و ساز خشک، به عنوان ساختارهایی سبک و مقاوم در برابر زلزله، اکیداً توصیه می شود (برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دیوار خشک به صفحه درای وال وب سایت شرکت بنابوم مراجعه شود).


ساسان سعیدیان - کارشناس عمران - رئیس هیئت مدیره شرکت بنابوم
تلفن: 44472835     فکس: 44472868     همراه: 1942197-0912
آدرس پستی: تهران، بلوار سردار جنگل، خ یاسمن (گلها)، شماره 13
آدرس الکترونیکی: saidian.sasan@irandrywall.com

مشاهده سایر مقالات »
بنابوم

پیشتاز سیستم های ساختمانی مدولار

ایران درای وال

تنها مهندسین مشاور درای وال کشور

طراحی سایتطراحی سایت تمام حقوق مادی و معنوی سایت به شرکت بنابوم تعلق دارد © 2011